تاریخ هجری شمسی
تاریخ هجری شمسی

شنبه، 23 تیر 1403

1403/04/23 00:09:41

تاریخ هجری قمری
تاریخ هجری قمری

السبت، 7 محرم 1446

1446/01/07 00:09:41

تاریخ میلادی
تاریخ میلادی

Saturday، 13 July 2024

2024/07/13 00:09:41

محاسبه سن
محاسبه دقیق سن

تاریخ تولدتون رو انتخاب کنین

Timestamp
Timestamp

1720816781

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی قمری، محاسبه سن، مبدل تاریخ

این روزها بیشتر کشورهای دنیا از تقویم میلادی استفاده می‌ کنند، اما تقویم مورد استفاده در ایران بر مبنای تقویم هجری شمسی است. این تقویم با وجود اینکه اعتبار و قدمت بسیار بالایی دارد، می‌ تواند مسائل خاصی را در دنیای امروزی پیش روی ما بگذارد. در این میان جالب است بدانید که فقط ایران به همراه چهار کشور دیگر از تقویم غیر میلادی در جهان استفاده می‌ کنند. البته این مسائل خاص هیچگونه مشکلی به وجود نخواهد آورد و با تبدیل تاریخ شمسی به میلادی می‌ توان به راحتی چنین مسائلی را حل کرد. افزایش میزان ارتباط با سایر کشورهای جهان باعث شده تا نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی داشته باشیم. از سوی دیگر ظهور اینترنت و افزایش استفاده از سایت‌ های متفاوت باعث می‌ شود تا تبدیل تاریخ اهمیت بیشتری پیدا کند. در ادامه مطلب بیشتر در خصوص تبدیل تاریخ و روش‌ های انجام آن صحبت خواهیم کرد.

کاربرد تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

برای ثبت نام در سرویس‌ ها و سایت‌ های مختلف مانند شبکه‌ های اجتماعی یا سرویس‌ های گوگل، باید تاریخ تولد خود را به میلادی وارد نمایید. درست وارد کردن این تاریخ‌ ها می‌ تواند برای بازیابی اطلاعات و افزایش امنیت شما بسیار مفید واقع شود. از سوی دیگر بسیاری از کسب و کارها و افرادی که مجبور به تعامل با کشورهای خارجی هستند، نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی خواهند داشت. البته نباید فراموش کرد که برای دیدن سریال مورد علاقه خود یا آگاهی از زمان دقیقه مسابقات ورزشی متفاوت و رویدادهای گوناگون نیز، تبدیل تاریخ شمسی به میلادی کارآیی فراوانی خواهد داشت. در بخش های بعدی نحوه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

نحوه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

این روزها روش های مختلفی برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی وجود دارد. اما قبل از بررسی آنها بهتر است این اصل مهم را به یاد داشته باشید که بر خلاف تقویم‌ های قمری، روزها در تاریخ شمسی و میلادی یکسان است. به عنوان مثال ۱۷ تیر هر سال برابر با ۸ جولای می‌ باشد و این روند به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد. در قدم اول برای این کار اگر روز مورد نظر ما بین اول فروردین تا یازدهم دی ماه باشد، باید عدد ۶۲۱ را به سال شمسی اضافه کنیم. همچنین برای تاریخ‌های بین ۱۱ دی تا آخر اسفند نیز اضافه کردن عدد ۶۲۲ باعث می‌ شود تا سال میلادی مورد نظر برای ما به دست بیاید. روش ساده‌ ای که برای تبدیل دقیق روز و ماه می‌ توانید مورد استفاده قرار دهید، استفاده از تقویم‌ های موجود در فضای اینترنتی یا تقویم‌ های چاپی در خانه یا محل کار است. معمولاً در این تقویم‌ ها علاوه بر ثبت تاریخ شمسی، روز و ماه تاریخ میلادی نیز ثبت شده که می‌ توانید از آن استفاده کنید.

فرمول محاسبه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

برای دسترسی به فرمول محاسبه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی باید ابتدا این مورد مهم را در نظر داشته باشید که هر ۴ سال یکبار در تاریخ شمسی، سال کبیسه داریم. در مرحله اول برای اینکار ابتدا باید محاسبه کنید که دقیقا چند روز از سال گذشته است. برای انجام محاسبات در مراحل بعدی باید این مورد را به یاد داشته باشید که اختلاف بین تاریخ شمسی و میلادی ۲۲۶۸۹۹ روز می‌ باشد. با در نظر داشتن این نسبت‌ ها و انجام محاسبات مربوط به آن، روند تبدیل تاریخ شمسی به میلادی بسیار ساده خواهد بود بود و با چند جمع و تفریق ساده می‌ توان آن را انجام داد.

استفاده از مبدل تاریخ

این روز‌ها ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌ توان از آنها به عنوان مبدل تاریخ شمسی به میلادی یا بالعکس استفاده کرد. به کارگیری این ابزارها قطعاً اجازه می‌ دهد تا روند تبدیل تاریخ‌ های مورد نظرمان را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهیم. برای اینکار کافیست عبارت مبدل تاریخ را در گوگل جستجو کنید و به سایت‌ های پیشنهادی مراجعه نمایید. سپس در بخش مربوط به تاریخ شمسی، تاریخ مورد نظر خود را ثبت کرده و سپس با زدن دکمه تبدیل تاریخ (یا موردی مشابه با آن)، تاریخ میلادی دقیق مورد نظرتان را پیدا کنید. احتمال خطا در این روش صفر بوده و سرعت انجام آن نیز بسیار بالاست. علاوه بر این در این سایت‌ ها یا ابزارها امکان تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و شمسی به قمری نیز برای کاربران وجود دارد.

تبدیل تاریخ شمسی به قمری

همانطور که میدانید تقویم مورد استفاده برای مشخص کردن رویدادهای مذهبی مختلف و مراسم‌ ها بر اساس گردش ماه است و با نام تقویم‌ قمری شناخته می‌ شود. به همین دلیل برای اطلاع از تاریخ مناسبت‌ ها و مراسم‌ های مختلف ما نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به قمری داریم. برای انجام این کار همانطور که گفته شد ابزارهای مبدل تاریخ می‌ توانند گزینه‌ های بسیار خوب و دقیق باشند. با استفاده از آنها بدون هیچ خطایی و در کمترین زمان ممکن امکان پیدا کردن تاریخ مورد نظر خود را خواهید داشت. نکته ای که برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری باید بدانید این است که روزها در تقویم قمری بر اساس گردش ماه مشخص می‌ شوند و به همین دلیل در هر سال متفاوت خواهد بود. در این زمینه می‌ تواند تغییر تاریخ دقیق عید فطر یا واقع شدن ماه رمضان در فصل‌ های مختلف سال مثال خوبی باشد.

محاسبات تبدیل تاریخ شمسی به قمری و بالعکس

طول سال‌ های قمری معمولاً ۳۵۵ و ۳۵۴ روز است و هر ماه در این تقویم ۲۹ یا ۳۰ روز دارد. روند قرارگیری ماه‌ ها چنین است که ماه‌ های فرد ۳۰ روزه و ماه‌ های زوج ۲۹ روزه در نظر گرفته می‌ شوند. در سال های کبیسه قمری، ماه آخر هر سال را ۳۰ روز در نظر می گیرند و این سال ها دو یا سه سال از هم فاصله دارند. به شکلی که گفته می‌ شود در هر ۳۰ سال، ۱۱ سال کبیسه وجود دارد. استفاده از روش‌ های متفاوت برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری به دلیل پیچیده بودن محاسبات و تعداد روزهای در هر ماه و هر سال برای تقویم قمری، پیچیدگی‌ های بسیار بالایی دارد. به همین دلیل اگر قصد تبدیل تاریخ شمسی به قمری و بالعکس را دارید، بهتر است از سایت ها یا نرم افزارهایی که دارای مبدل تاریخ هستند استفاده کنید. استفاده از این ابزارها باعث می‌ شود تا میزان خطا در محاسبات به طرز چشمگیری کاهش یابد و صد البته با استفاده از آنها دیگر هیچ نیازی به انجام محاسبات پیچیده و زمان بر نخواهید داشت.