روز مادر در میان ملل دیگر

كشورهایی چون تركیه، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، استرالیا و بلژیک روز مادر را در دومین یكشنبه ماه مه جشن می‌گیرند. در نروژ دومین یكشنبه ماه فوریه و در سوئد و فرانسه نیز آخرین یكشنبه ماه مه، روز مادر، جشن گرفته می‌شود. مردم فرانسه روز مادر را همچون جشن تولد برگزار می‌كنند. تمام خانواده دور هم جمع می‌شوند و با یک وعده غذای ویژه و كیک، روز مادر را جشن می‌گیرند. بعضی از كشورها روز مادر را در فصل بهار برگزار می‌كنند.

در لبنان در اولین روز بهار و در ژاپن دومین یكشنبه ماه مه (تقویم میلادی) با برگزاری نمایشگاه نقاشی از مادران تجلیل می‌شود. كودكان شش تا چهارده سال با كشیدن نقاشی درباره مادرانشان از آن‌ها در روز مادر قدردانی می‌كنند. هر چهار سال یک بار نیز نقاشی‌های برگزیده در نمایشگاهی به نام «مادر من» به نمایش گذاشته می‌شود.

تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته خیلی دور بر می‌گردد. ۲۵ سال قبل از ظهور عیسی مسیح (ع)، الهه‌های یونانی وجود داشتند كه برای آن‌ها نوعی جشن مادر برگزار می‌شد.

مردم هنگ كنگ، پاكستان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده‌ی عربی روز مادر را در ماه مه جشن می‌گیرند. مردم این كشورها كه عموماً مسلمان اند، در روز مادر به دیدن مادران خود می روند و با در دست داشتن هدایایی چون گل، كیك، اشیای زینتی و قیمتی از ایشان قدردانی می‌كنند.

در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اكتبر میلادی برگزار می‌شود. مردم آرژانتین در دومین یكشنبه این ماه از مادران قدردانی می‌كنند؛ اما هندوها ده روز را برای روز مادر جشن می‌گیرند. این فستیوال بر اساس نام دورگا پوجا (Durga Puja) «زن و مادر قدیسه هندو» «دورگا» نامگذاری شده است. بنا بر افسانه‌ای، این مادر الهی ده دست دارد و در هر دست اسلحه‌ای برای از بین بردن اهریمن (شیطان).

در پرتقال و اسپانیا روز مادر ارتباط نزدیكی با كلیسا دارد. در هشتم دسامبر، این مردم نه تنها از مادران قدردانی می‌كنند ، بلكه مراسم شكرگذاری برای مریم مقدس، مادر حضرت عیسی (ع) را نیز به جا می‌آورند.

عده‌ای از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه دسامبر یک روز را به نام «ماتریس» جشن می‌گرفتند. دو هفته بعد از كریسمس دختران و پسران جوان در سكوت و آرامش كامل دست و پای مادر خود را در حالی كه خواب بود، می‌بستند و مادر زمانی كه بیدار می‌شد با دادن هدایای كوچكی كه در زیر بالش خود مخفی كرده بود خود را آزاد می‌كرد.

اگر چه هر كشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر سمبل و دلیلی دارد. اما آنچه اهمیت دارد قدردانی و تشكر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه‌ای است تا توجه بیشتری به مادران داشته باشیم و به آن‌ها ثابت كنیم كه چقدر دوستشان داریم.

منبع: بیتوته